FTE-190-01-G-DV-EP
Mfr.Part #
FTE-190-01-G-DV-EP
Description
CONN HEADER SMD 180POS 0.8MM
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
2
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Style :
Board to Board
IEC Conformance :
No
Terminal Pitch :
0.8mm
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
Number of Positions :
180
UL
HTS Code :
Total Number of Contacts :
180
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
2
Feature :
Board Guide, End Shrouds
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Packaging :
Tube
Filter Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Header
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 180-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height