FTE-140-01-G-DV-EC-A-P
Mfr.Part #
FTE-140-01-G-DV-EC-A-P
Description
CONN HEADER SMD 80POS 0.8MM
Headers, Male Pins
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Body Depth :
0.055 inch
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Number of Positions :
80
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
ROHS3 Compliant
Published :
2
Feature :
Board Lock, End Shrouds, Pick and Place
Additional Feature :
W/ALIGNMENT PIN,PICKandPLACE PAD
Male Pin
Withdrawl Force-Min :
4.448 N
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
0.7874mm
Mating Contact Pitch :
0.031 inch
Total Number of Contacts :
80
Packaging :
Bulk
Board Mounting Option :
LOCKPIN
JESD-609 Code :
e4
Body Breadth :
0.164 inch
HTS Code :
Gender :
Male
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 80-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height