FTE-120-03-G-DV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTE-120-03-G-DV
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Additional Feature :
TAPE and REEL PACKAGING
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
40
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board
Terminal Pitch :
0.7874mm
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Insulation Height :
0.055 1.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FTE
Number of Positions :
40
Gender :
Male
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
Number Of PCB Rows :
2
Number of Rows :
2
Published :
Insulation Color :
Black
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
Plating Thickness :
10μin
Mount :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Datasheets
FTE-120-03-G-DV
Samtec, Inc. FTE-120-03-G-DV
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height