FTB-100-324
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTB-100-324
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 500VAC 100A CHASSIS
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
100mm
Current Rating :
100A
Configuration :
Two Stage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FTB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Terminal Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Physical Dimension :
L350.0XB100.0XH170.0 (mm)/L13.78XB3.937XH6.693 (inch)
Capacitance :
320nF
Packaging :
Box
Leakage Current :
12mA
Voltage - Rated AC :
500V
Height :
170mm
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Frequency - Operating :
50/60Hz
Published :
Frequency :
1MHz
Length :
350mm
Approval Agency :
cURus, VDE
Datasheets
FTB-100-324
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH