FTA-100-155-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTA-100-155-H
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 500VAC 100A CHASSIS
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Capacitance :
1.5μF
Published :
Series :
FTA
Frequency :
1MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
160mA
Packaging :
Box
Approval Agency :
cURus, VDE
Configuration :
Single Stage
Termination :
Screw
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Termination Style :
Terminal Block
Current :
100A
Frequency - Operating :
50/60Hz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated AC :
500V
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FTA-100-155-H
Cosel FTA-100-155-H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH