FTA-100-104-HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTA-100-104-HS
Manufacturer
Cosel
Description
LINE FILTER 500VAC 100A CHASSIS
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Power Line Filter Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating :
100A
Published :
Series :
FTA
Configuration :
Single Stage
Termination :
Screw
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
cURus, VDE
Capacitance :
100nF
Termination Style :
Terminal Block
Frequency :
1MHz
Voltage - Rated AC :
500V
Leakage Current :
3.5mA
Frequency - Operating :
50/60Hz
Current :
100A
Packaging :
Box
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FTA-100-104-HS
Cosel FTA-100-104-HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH