FT2HDBPM49.152-T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FT2HDBPM49.152-T3
Manufacturer
Fox Electronics
Description
OSC TCXO 49.152MHZ 3.3V HCMOS
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Oscillators
PCB changed :
4
Output Frequency (MHz) :
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Packaging :
Tape and Reel
Upper Frequency (MHz) :
ECCN (US) :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Frequency Tolerance :
±1.5ppm
Mounting :
Surface Mount
Pin Count :
4
Standard Frequency :
49.152 MHz
Package Length :
2.6(Max)
Frequency Stability :
±2.5ppm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Package Height :
0.95(Max)
Series :
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
Center Frequency (MHz) :
Typical Operating Supply Voltage (V) :
3.3
Load Capacitance :
15 pF
Oscillator Type :
HCMOS
Package Width :
2.1(Max)
Operating Frequency :
49.152 MHz