FST160200
Mfr.Part #
FST160200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 80A TO249AB
Isolated
Reverse Current-Max :
1000μA
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1000A
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
80A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Element Configuration :
Common Cathode
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 80A
Datasheets
FST160200
GeneSiC Semiconductor FST160200
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 80A 200V-DC 2-Element TO-249AB Chassis Mount
FST160200 Overview
FST160200 Features
a forward voltage of 1000μA
a forward voltage of 1000μA
FST160200 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FST160200 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23