FST12045
Mfr.Part #
FST12045
Description
DIODE MODULE 45V 120A TO249AB
Power
Published :
TO-249AB
Max Operating Temperature :
125°C
Bulk
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Average Rectified Current :
120A
Forward Current :
120A
Output Current-Max :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 20V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 120A
Number of Phases :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Connection :
Isolated
Peak Reverse Current :
1A
RoHS Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
6 Weeks
Max Surge Current :
1.2kA
Datasheets
FST12045
GeneSiC Semiconductor FST12045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 120A 45V-DC 2-Element TO-249AB Chassis Mount
FST12045 Overview
This device can support a maximum output voltage of 60A.We should be monitoring the surge current and keeping it below 1.2kA.A forward voltage of 120A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 1A.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
FST12045 Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
FST12045 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FST12045 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23