FSAM20SH60A
Mfr.Part #
FSAM20SH60A
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
32-PowerDIP Module (1.370, 34.80mm)
Description
AC MOTOR CONTROLLER, 40A, HYBRID
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Output Current :
40A
Height :
7.2mm
Min Breakdown Voltage :
600V
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
59W
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.5V
2500Vrms
Contact Plating :
Tin
Length :
60mm
Max Current Rating :
15A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Type :
IGBT
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-20°C
Supply Voltage :
15V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V
Power Dissipation :
59W
Width :
31mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.5V
Continuous Collector Current :
20A
Through Hole
Max Input Voltage :
400V
Datasheets
FSAM20SH60A
Introducing Power Driver Modules Fairchild Semiconductor FSAM20SH60A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:32, Number of Terminations:32, Type:IGBT, Package / Case:32-PowerDIP Module (1.370, 34.80mm), Mounting Type:Through Hole, FSAM20SH60A pinout, FSAM20SH60A datasheet PDF, FSAM20SH60A amp .Beyond Power Driver Modules Fairchild Semiconductor FSAM20SH60A ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.