FS-20SCBE100R0FENI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS-20SCBE100R0FENI
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 100OHM 20W 1% PCD NON-IND
Manufacturer :
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.437Diax2.375L 11.11mmx60.33mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
20W
Power (Watts) :
20W
Max Operating Temperature :
350°C
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Series :
FS
Resistance :
100Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Non-Inductive
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.725 18.41mm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9.525mm
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Datasheets
FS-20SCBE100R0FENI
100Ohms, 20W, Wirewound,