FRN25J33R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRN25J33R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Resistors :
1
Diameter :
2.3mm
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Terminal Shape :
Wire
Fusing Time :
60 s
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
FRN, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
33Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
ELV :
Compliant
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
FRN25J33R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 33Ohm, 0.25W 1/4W, Thin Film,