FRN1JA560R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRN1JA560R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power (Watts) :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.157Diax0.433L 4.00mmx11.00mm
Resistance :
560Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~155°C