FR70MR05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FR70MR05
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP REV 1KV 70A DO5
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Pbfree Code :
yes
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Case Connection :
ANODE
Average Rectified Current :
70A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
25μA
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Reverse Recovery Time :
500 ns
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Terminal Position :
UPPER
Diode Element Material :
SILICON
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 100V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 70A
Max Surge Current :
870A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reverse Voltage :
1kV
Forward Current :
70A
Packaging :
Bulk
Recovery Time :
500 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
Single
Mount :
Chassis, Panel, Stud
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Terminal Form :
Solder Lug
Number of Phases :
Datasheets
FR70MR05
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 70A -40°C~125°C 25μA @ 100V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
FR70MR05 Overview
Reverse voltage 1kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 70A volts.In this case, forward current can reach 70A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 870A.Based on the data chart, the peak reverse is 25μA.
FR70MR05 Features
an average rectified current of 70A volts
the peak reverse is 25μA
FR70MR05 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FR70MR05 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB