FQH44N10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQH44N10
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 48A TO247-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
JEDEC-95 Code :
TO-247AB
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Surface Mount :
No
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
48A
Mounting Type :
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±25V
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Pbfree Code :
yes
Series :
QFET®
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Published :
Power Dissipation-Max :
180W Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
192A
Package / Case :
TO-247-3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.039Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
39m Ω @ 24A, 10V
Number of Elements :
1
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 25V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
530 mJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
48A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
62nC @ 10V
Datasheets
FQH44N10
onsemi FQH44N10
N-Channel Tube 39m Ω @ 24A, 10V ±25V 1800pF @ 25V 62nC @ 10V 100V TO-247-3
FQH44N10 Description
FQH44N10 Features
  • 48A, 100V, RDS(on) = 39mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 24A
  • Low gate charge ( Typ. 48nC)
  • Low Crss ( Typ. 85pF)
  • 100% avalanche tested
  • 175°C maximum junction temperature rating
FQH44N10 Applications
  • Other Industrial
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FQH44N10-F133 onsemi 28,013 MOSFET N-CH 100V 48A TO247-3