FQE10N20CTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQE10N20CTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-225AA, TO-126-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 4A TO126-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
510pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
16A
Power Dissipation-Max :
12.8W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26nC @ 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
TO-225AA, TO-126-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Terminal Position :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Surface Mount :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
360m Ω @ 2A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.36ohm
Number of Elements :
1
Pin Count :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
Series :
QFET®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
320 mJ
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Datasheets
FQE10N20CTU
onsemi FQE10N20CTU
N-Channel Tube 360m Ω @ 2A, 10V ±30V 510pF @ 25V 26nC @ 10V 200V TO-225AA, TO-126-3
FQE10N20CTU Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 320 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 510pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [4A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 16A.The DS breakdown voltage should be maintained above 200V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 200V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FQE10N20CTU Features
the avalanche energy rating (Eas) is 320 mJ
based on its rated peak drain current 16A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)
FQE10N20CTU Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
FQE10N20CTU applications of single MOSFETs transistors.
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FQE10N20CTU onsemi 21,919 MOSFET N-CH 200V 4A TO126-3