FPV1006-85-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPV1006-85-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 85NH 25A 0.41 MOHM SMD
Stock
289
In Stock :
289
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
FPV1006
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.382Lx0.331W 9.70mmx8.40mm
Material - Core :
Ferrite
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
25A
Inductance :
85nH
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
0.41mOhm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
81A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Shielding :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Published :
2015
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
23 Weeks
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Datasheets
FPV1006-85-R
Eaton-Electronics Division FPV1006-85-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD