FPV1006-125-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPV1006-125-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 125NH 25A 0.41MOHM SMD
Stock
993
In Stock :
993
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Current Rating :
25A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
125nH
Type :
Wirewound
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation :
57A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.382Lx0.331W 9.70mmx8.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
Series :
FPV1006
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
yes
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Published :
2012
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
0.41mOhm Max
Datasheets
FPV1006-125-R
Eaton-Electronics Division FPV1006-125-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD