FP75R07N2E4B11BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP75R07N2E4B11BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Configuration :
Three Phase Inverter
Product Category :
IGBT Modules
Power - Max :
20 mW
RoHS :
Details
Subcategory :
IGBTs
Infineon
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Packaging :
Tray
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 75A
Supplier Device Package :
AG-ECONO2B
Current - Collector (Ic) (Max) :
95 A
Package :
Tray
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
4.6 nF @ 25 V
NTC Thermistor :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V
Current - Collector Cutoff (Max) :
1 mA