FO3HSCBE48.0-BULK
Mfr.Part #
FO3HSCBE48.0-BULK
Description
OSC XO 48MHZ 3.3V HCMOS
Oscillators
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
3.63
Frequency Stability (ppm) :
±50
Maximum Symmetry (%) :
55
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
2.97
PCB changed :
4
Type :
Crystal Oscillator
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature (°C) :
-10
Rise Time-Max :
6 ns
Supplier Package :
SMD
Mounting :
Surface Mount
Package Width :
2.5
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
yes
Package Height :
1.2(Max)
Typical Operating Supply Voltage (V) :
3.3
Pin Count :
4
Load Capacitance (pF) :
15
Symmetry-Max :
55/45 %
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Physical Dimension :
3.2mm x 2.5mm x 1.2mm
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; BULK
Standard Frequency (MHz) :
48
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Oscillator Type :
HCMOS
Output Level :
HCMOS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fall Time-Max :
6 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency Stability :
50%
Package Length :
3.2
Output Load :
15 pF