FN9274MB-15-07
Mfr.Part #
FN9274MB-15-07
Description
PWR ENT RCPT FILTER
Stock
60
In Stock :
60
Number of Positions :
2
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
15 A
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Min Operating Temperature :
-65 °C
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Termination :
Wire Leads
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Package :
Box
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
FN9274MB
Connector Style :
IEC 320-C18
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Accomodates a Fuse :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ingress Protection :
IP40
Composition :
Metal Film
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Approval Agency :
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Contact Plating :
Lead, Tin
Switch Features :
Power Rating :
100 mW
Mounting Style :
Panel Mount
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Features :
Military, Moisture Resistant
Fuse Holder, Drawer :
Failure Rate :
0.01 %
RoHS :
Non-Compliant
Tolerance :
0.1 %
Width :
1.78 mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Inductance :
400 uH
Length :
3.81 mm
Product Status :
Active
Bulk
Termination Style :
Wire Mount
Lead Free :
Contains Lead
Product Type :
AC Power Entry Modules
Switch Function :
Not Switched
Diameter :
1.78 mm
Max Operating Temperature :
175 °C
Product :
Inlets
Resistance :
44.2 kΩ
Max Power Dissipation :
100 mW
Voltage Rating :
250 VAC