FN9264S-10-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9264S-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Voltage - UL :
250VAC
Ingress Protection :
IP40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2014
Number of Positions :
3
Accomodates a Fuse :
No
Packaging :
Tray
Panel Thickness :
0.039 ~ 0.098 1.00mm ~ 2.50mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Style :
IEC 320-C14
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Flammability Rating :
UL94 V-2
Mount :
Panel, Snap in
Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.50mm x 33.00mm
Series :
FN 9264
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
REACH SVHC :
No SVHC
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Voltage - Rated AC :
250V
Current :
10A