FN9264B-10-06
Mfr.Part #
FN9264B-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
80
In Stock :
80
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Package / Case :
Module
Orientation :
Straight
Capacitance :
100nF
Series :
FN 9264
Inductance :
210 μH
Max Operating Temperature :
85°C
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Ingress Protection :
IP40
Length :
35mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2002
Connector Style :
IEC 320-C14
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - UL :
250VAC
Number of Ports :
1
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Depth :
65.3mm
Frequency :
400Hz
Current :
10A
Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Mount :
Flanges, Panel, Snap in
Number of Positions :
3
Max Current Rating :
10A
Switch Features :
Switch On-Off
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Min Operating Temperature :
-25°C
Accomodates a Fuse :
No
Height :
35mm