FN9262-10-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9262-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
PWR ENT MOD RCPT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Number of Positions :
3
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Series :
FN 9262
Connector Style :
IEC 320-C14
Ingress Protection :
IP40
Current - UL :
10A
Packaging :
Tray
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Approval Agency :
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - UL :
250VAC