FN9255-16-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9255-16-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
C20 16A FRONT PANEL MOUNT 0.45MA
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.90mm x 27.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Accomodates a Fuse :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Current - UL :
16A
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Approval Agency :
CE, CQC, ENEC, UR
Connector Style :
IEC 320-C20
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
3
Voltage - UL :
250VAC