FN9246-16-06
Mfr.Part #
FN9246-16-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Power Line Filter Modules
Width :
35mm
Packaging :
Tray
Applications :
Lighting
Body/Shell Style :
PLUG
Depth :
78mm
Configuration :
Single Stage
Connector Type :
MAINS POWER CONNECTOR
Height :
35mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2002
Coupling Type :
Snap
Filter Type :
Single Phase
Number of Contacts :
3
DIN Conformance :
No
Series :
FN 9246
Frequency :
400Hz
IEC Conformance :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Current Rating :
16A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Length :
35mm
Flammability Rating :
UL94 V-2
MIL Conformance :
No
Current Rating :
16A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Voltage - Rated DC :
250V
Radiation Hardening :
Termination Style :
Quick Connect
Approval Agency :
CSA, SEMKO, UR
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Inductance :
2.5mH
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Module
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Termination :
Faston
Gender :
Male
Number of Ports :
1
Datasheets
FN9246-16-06
Schaffner EMC, Inc. FN9246-16-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH