FN9244R-15-06
Mfr.Part #
FN9244R-15-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Stock
72
In Stock :
72
Current :
15A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Published :
2014
Depth :
43.9mm
Series :
FN 9244
UL94 V-2
ECCN Code :
EAR99
Flammability Rating :
UL94 V-2
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Min Operating Temperature :
-25°C
Current Rating :
15A
Connector Style :
IEC 320-C14
Height :
22.5mm
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
48mm
Voltage - UL :
250VAC
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Frequency :
400Hz