FN9244EU-12-06
Mfr.Part #
FN9244EU-12-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Power Entry Modules (PEM)
Coupling Type :
Snap
Series :
FN 9244E
Width :
51.85mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Voltage - UL :
250VAC
Option :
GENERAL PURPOSE
Frequency :
400Hz
Male
IEC Conformance :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Current :
12A
Depth :
52.3mm
MIL Conformance :
Feature :
Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Connector Style :
IEC 320-C14
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
25mm
Mount :
Flanges, Panel, Screw
DIN Conformance :
Current Rating :
12A