FN9244ES1B-12-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9244ES1B-12-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Packaging :
Bulk
Series :
FN 9244E
Gender :
Male
IEC Conformance :
yes
MIL Conformance :
No
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current Rating :
12A
Voltage - UL :
250VAC
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Current :
12A
Width :
29.9mm
Mount :
Panel, Snap in
Published :
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
IP40
Number of Positions :
3
Total Number of Contacts :
3
DIN Conformance :
No
Flammability Rating :
UL94 V-2
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Depth :
52.3mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Frequency :
400Hz
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Accomodates a Fuse :
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Height :
22.4mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)