FN9233S1R-10-06
Mfr.Part #
FN9233S1R-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Width :
22.4mm
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Accomodates a Fuse :
No
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
Number of Positions :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
IEC 320-C14
Voltage - Rated :
250V
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Series :
FN 9233
Gender :
Male
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Current Rating :
10A
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Module
IEC Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
3
Packaging :
Tray
DIN Conformance :
No
Frequency :
400Hz
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Bleed Resistor
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
MIL Conformance :
Flammability Rating :
UL94 V-2
Pbfree Code :
yes
Current :
10A
Voltage - Rated AC :
250V
Height :
22.4mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Panel, Snap in
Min Operating Temperature :
-25°C
Depth :
43.9mm
Inductance :
900 µH
Voltage - UL :
250VAC
Length :
29.9mm