FN9233ESB-15-06
Mfr.Part #
FN9233ESB-15-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Series :
FN 9233E
MIL Conformance :
No
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Connector Style :
IEC 320-C14
Mount :
Panel, Snap in
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Voltage - UL :
250VAC
Height :
22.4mm
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Current :
15A
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP40
Published :
Current Rating :
15A
Total Number of Contacts :
3
Frequency :
400Hz
Number of Positions :
3
Width :
29.9mm
Package / Case :
Module
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IEC Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Depth :
52.3mm
Voltage - Rated :
250V
Gender :
Male
Voltage - Rated AC :
250V