FN9233E-15-06HI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9233E-15-06HI
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Current :
15A
Series :
FN 9233E
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Packaging :
Tray
Number of Positions :
3
MIL Conformance :
No
Height :
22.5mm
Flammability Rating :
UL94 V-2
Width :
48mm
Frequency :
400Hz
Accomodates a Fuse :
Voltage - Rated :
250V
Coupling Type :
Snap
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Ingress Protection :
IP40
Current Rating :
15A
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
IEC Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Depth :
52.3mm
Package / Case :
Module
Voltage - UL :
250VAC