FN9222ES1B-10-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN9222ES1B-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Mount :
Panel, Snap in
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
3
Gender :
Male
Voltage - UL :
250VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.90mm
Frequency :
400Hz
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse :
No
Series :
FN 9222E
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Current :
10A
Pbfree Code :
yes
Height :
29.9mm
Flammability Rating :
UL94 V-2
Connector Style :
IEC 320-C14
Depth :
52.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Number of Positions :
3
IEC Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Current Rating :
10A
Width :
22.4mm
Voltage - Rated :
250V