FN9222B-10-07
Mfr.Part #
FN9222B-10-07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Stock
89
In Stock :
89
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
250V
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
48mm
2008
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Total Number of Contacts :
3
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - UL :
250VAC
DIN Conformance :
No
Packaging :
Tray
yes
Length :
48mm
MIL Conformance :
Termination :
Wire Leads
Frequency :
400Hz
Max Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Depth :
43.9mm
Feature :
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Current :
10A
Inductance :
225 μH
Width :
22.5mm
RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Snap in
Voltage - Rated :
250V