FMP4WVJR-73-68K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP4WVJR-73-68K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68K OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.295Diax0.669L 7.50mmx17.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
750V
Feature :
Flame Proof, Safety
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Resistance :
68kOhm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Series :
FMP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
4W
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
FMP4WVJR-73-68K
YAGEO FMP4WVJR-73-68K
FIXED RESISTOR, 68kOhm, Metal Film,