FMP300JR-73-68K
Mfr.Part #
FMP300JR-73-68K
Description
RES 68K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Published :
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
68kOhm
Working Voltage :
750V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Flame Proof, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
33mm
Metal Film
Max Power Dissipation :
3W
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FMP300JR-73-68K
YAGEO FMP300JR-73-68K
FIXED RESISTOR, 68kOhm, Metal Film,