FMP300JR-73-4R7
Mfr.Part #
FMP300JR-73-4R7
Description
RES 4.7 OHM 5% 3W AXIAL
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Construction :
Cylindrical
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
750V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
FMP
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
4.7ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Lead Length :
33mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
FMP300JR-73-4R7
YAGEO FMP300JR-73-4R7
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Metal Film,