FMP300JR-52-3K6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP300JR-52-3K6
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.6K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
3.6kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FMP
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Proof, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Power (Watts) :
3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
FMP300JR-52-3K6
YAGEO FMP300JR-52-3K6
3.6kOhm, 3W, Metal Film,