FMP300FTE73-1K69
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP300FTE73-1K69
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.69K OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Series :
FMP
Resistance :
1.69kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Proof, Safety
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
FMP300FTE73-1K69
YAGEO FMP300FTE73-1K69
1.69kOhm, 3W, Metal Film,