FMP300FRF73-5K1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP300FRF73-5K1
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.1K OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5.1kohm
Package / Case :
Axial
Series :
FMP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FMP300FRF73-5K1
YAGEO FMP300FRF73-5K1
5.1kOhm, 3W, Metal Film,