FMP300FBF73-16R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP300FBF73-16R5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.5 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Bulk
Series :
FMP
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
16.5Ohm
Feature :
Flame Proof, Safety
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Datasheets
FMP300FBF73-16R5
YAGEO FMP300FBF73-16R5
16.5Ohm, 3W, Metal Film,