FMP200JR-52-470K
Mfr.Part #
FMP200JR-52-470K
Description
RES 470K OHM 5% 2W AXIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FMP
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
470kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
500V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.55 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.154Diax0.354L 3.90mmx9.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Datasheets
FMP200JR-52-470K
YAGEO FMP200JR-52-470K
FIXED RESISTOR, 470kOhm, Metal Film,