FMP200JR-52-390K
Mfr.Part #
FMP200JR-52-390K
Description
RES 390K OHM 5% 2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
500V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Size / Dimension :
0.154Diax0.354L 3.90mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
390kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.55 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C