FMP200JR-52-15R
Mfr.Part #
FMP200JR-52-15R
Description
RES 15 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.154Diax0.354L 3.90mmx9.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Axial
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
2W
FMP
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistance :
15Ohm
Working Voltage :
500V
Datasheets
FMP200JR-52-15R
YAGEO FMP200JR-52-15R
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Metal Film,