FMP200JR-52-100R
Mfr.Part #
FMP200JR-52-100R
Description
RES 100 OHM 5% 2W AXIAL
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.55 mm
Working Voltage :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
2W
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.154Diax0.354L 3.90mmx9.00mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Resistance :
100Ohm
Datasheets
FMP200JR-52-100R
YAGEO FMP200JR-52-100R
FIXED RESISTOR, 100Ohm, Metal Film,