FMP100JR-52-47R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP100JR-52-47R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Series :
FMP
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Cylindrical
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Diameter :
0.55 mm
Working Voltage :
350V
Resistance :
47Ohm