FMP100JR-52-2R
Mfr.Part #
FMP100JR-52-2R
Description
RES 2 OHM 5% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR
Series :
FMP
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2Ohm
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Datasheets
FMP100JR-52-2R
YAGEO FMP100JR-52-2R
FIXED RESISTOR, 2Ohm, 1W, Metal Film,