FMP100JR-52-10K
Mfr.Part #
FMP100JR-52-10K
Description
RES 10K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Axial
Construction :
Cylindrical
Flame Proof, Safety
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.55 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
10kOhm
Packing Method :
TR
Datasheets
FMP100JR-52-10K
YAGEO FMP100JR-52-10K
FIXED RESISTOR, 10kOhm, Metal Film,