FKT38EIBD0.032768
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKT38EIBD0.032768
Manufacturer
Fox Electronics
Package / Case
Cylindrical Can, Radial
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF TH
Stock
997
In Stock :
997
Manufacturer :
Fox Electronics
Product Category :
Crystals
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Fundamental
Ratings :
Package / Case :
Cylindrical Can, Radial
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.122 Dia (3.10mm)
Series :
NC38LF
Frequency Stability :
0.0049%
Reach Compliance Code :
Unknown
Frequency :
32.768 kHz
Crystal/Resonator Type :
PARALLEL - FUNDAMENTAL
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Load Capacitance :
6 pF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35 kOhms
Type :
kHz Crystal (Tuning Fork)
Aging :
3 PPM/YEAR
Physical Dimension :
3.1mm x 8.3mm
Frequency Tolerance :
20 PPM
Surface Mount :
No
Series Resistance :
350000 Ω
Height - Seated (Max) :
0.327 (8.30mm)
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C