FKP2O111001I00HSSD
Mfr.Part #
FKP2O111001I00HSSD
Description
FKP 2 1000 pF 1000 VDC 6.5x8x7.2
Stock
373
In Stock :
373
Film Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Length (mm) :
6
Tolerance :
2.5%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000 pF
Features :
Dielectric :
PP
Product Height (mm) :
8(Max)
Subcategory :
Capacitors
Lead Diameter :
0.5 mm
Number of Pins :
2 Pin
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Lead Diameter (mm) :
0.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Length :
7.2 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height :
8 mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Type :
Film Capacitors
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Type :
Pulse
Capacitance Value :
0.001uF
Series :
FKP 2
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Lead Spacing :
5 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Termination Style :
Brand :
Voltage :
1000VDC|250VAC
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
250V
Packaging :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Wire Form :
Straight
Terminal Pitch (mm) :
5
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Construction :
Plastic Rectangular Can
Mounting :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Width :
6.5 mm
Package :
Bulk
Product Category :
Product Weight (g) :
0.648
Ratings :
Datasheets
FKP2O111001I00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2O111001I00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Voltage:1000VDC|250VAC, FKP2O111001I00HSSD pinout, FKP2O111001I00HSSD datasheet PDF, FKP2O111001I00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2O111001I00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.